لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان 600 343 tarrahnetMohtava1

لوله مانیسمان

همان طور که در مقالات قبل در مورد اتصالات پلی اتیلن و لوله فولادی مطالعه کردید لوله های فولادی به طور کلی به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم می شوند، لوله مانیسمان از دسته لوله های فولادی بدون درز محسوب می شود.
جالب است بدانید که لوله های درزدار اغلب نیاز به جوشکاری داشته و به نوعی باید جریان برق با فرکانس بالا در آن ها رد و بدل گردد. اما در لوله های بدون درز تا حدی از این روند دور هستیم.

مشهورترین لوله مانیسمان

یکی از مشهور ترین لوله های مانیسمان مشهور به آتش خور است، می دانیم که برای جابه جایی نفت و گاز اغلب هزینه های موجود بسیار زیاد است، از طرفی نیز روش هایی دیده می شود که هر یک بسیار هزینه بر بوده و امنیت کار را تحت شعاع قرار می دهند، بهترین روش برای انتقال این مواد استفاده از لوله های مانیسمان آتش خور است که سبب می شود انتقال با کمترین هزینه و بالاترین امنیت انجام شود.
لوله های مانیسمان از جنس استیل و کربن و فولاد تهیه می شود و سایز های اعلام شده برای آن ها 10، 20، 40، 80 و 160 است.

اتصالات مانیسمان

با توجه به این که کیفیت بالای اتصالات پلی اتیلن برای همگان معروف و مشهور است اتصالات مانیسمان هم کیفیت بدی ندارند و حتی این محصولات با انواع اتصالات پلی اتیلن جوشی هم رقابت می کنند.
این اتصالات همانند اتصالات پلی اتیلن برای ادامه لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به نوع آلیاژ و آرایش لبه های ابتدایی و انتهایی آن ها دسته بندی می شوند.
اتصالات مانیسمان، برخلاف اتصالات سیاه درزدار، درز جوش نداشته و در فشار و دماهای بالا کاربرد دارند. باید بدانید که انتهای اتصالات بدون درز به صورت V شکل بوده و به منظور جوشکاری پخ زده می شود.