خوردگی لوله های پلاستیکی

خوردگی لوله های پلاستیکی

خوردگی لوله های پلاستیکی 600 600 tarrahnetMohtava1

خوردگی لوله های پلاستیکی

ملاک انتخاب لوله، جنس لوله برای کاربردهای مختلف است. هر جنس از لوله خواص و ویژگی های خاص خودش را دارد که با توجه به این خصوصیات موارد مصرف آن ها متفاوت است. به طور معمول لوله‏ های پلاستیکی از استحکام قابل توجهی در مقابل انواع اسیدها، محلول‏ های نمکی، مایعات و گازهای خورنده برخوردارند. همان طور که می دانید یکی از عوامل مهم در انتخاب لوله های شهری نوع سیال منتقل شونده از داخل لوله است.

میزان خوردگی لوله ها

1- اگر می خواهید میزان مقاومت به خوردگی لوله‏ های پلاستیکی را بالا ببرید این ویژگی با افزایش غلظت برخی از مواد شیمیایی خاص در ساخت لوله تغییر می ‏کند. برای درک بهتر، به عنوان مثال لوله ‏های پلی ‏اتیلن می ‏توانند اسید سولفوریک 70 درصد را در 23 درجه سلسیوس انتقال دهند در حالی که برای انتقال اسید سولفوریک 95 درصد این لوله ها مناسب نمی ‏باشند و خورده می شوند، حال اگر در ساخت همین لوله ها میزان مواد شیمیایی را تغییر دهیم بسیار مقاوم می شوند.
2- درجه ی حرارت از دیگر عوامل مهم در خوردگی است که برای مثال بعضی از لوله ‏های پلی ‏اتیلنی که برای انتقال گازهای حاوی اکسیدهای نیتروژن مورد استفاده قرار می گیرند تنها در °C23 مناسب هستند و نباید برای انتقال این گازها در °C50 هم از آن ها استفاده شود.
3- فرمولاسیون خاص هم از عوامل مقاوم کننده است که برخی از لوله ها با استفاده از این فرمولاسیون ساخته می شوند و موارد استفاده ی خاص خودشان را دارند. جالب است بدانید اتصالات پلی اتیلن آبرسانی ، لوله ها و اتصالات پلی اتیلن با بهره گیری از فرمولاسیون پیچیده، برای شرایط خاص و سخت ساخته می شوند.

صاف بودن جداره داخلی

از ویژگی بارز لوله های پلاستیکی صاف بودن جداره ی داخل آن ها است که مانع تجمع مواد و رسوب بستن مواد می شود در صورتی که لوله های فلزی بعد از گذشت مدت زمان طولانی رسوب بسته و دچار خوردگی می شوند.